Db., 2020. 12. 13. (v)

Jel 22,16

Én vagyok ama fényes és hajnali csillag

- 23 -

 

 

Ige:

Jel 22:16 Én Jézus küldöttem az én angyalomat, hogy ezekről bizonyságot tegyen nektek a gyülekezetekben. Én vagyok Dávidnak ama gyökere és ága: ama fényes és hajnali csillag.

 

Bevezetés:

Urunk azt mondta: Én vagyok ama fényes és hajnali csillag. Vizsgáljuk meg, mit tár fel ez az Úr Jézus személyéből, és mit üzen ezzel a számunkra.

 

1.) J. Kr. ama fényes hajnali csillag

Az „ama” szó arra utal, hogy már korábban, az ó- és újszövetségben is van erről kijelentés. Pl., Isten nem engedte, hogy Bálám megátkozza Izraelt, hanem helyette messze időkre való kijelentést adott neki. 4Móz 24,15-17: és monda: Bálámnak, Beór fiának szózata, a megnyílt szemű ember szózata, Annak szózata, aki hallja Istennek beszédét, és aki tudja a Magasságosnak tudományát, és aki látja a Mindenhatónak látását, leborulva, de nyitott szemekkel. Látom őt, de nem most; nézem őt, de nem közel. Csillag származik Jákóbból, és királyi pálca támad Izraelből… Kétségtelen, hogy a prófécia J. Kr.-ról szól. Ő a Csillag, és Ő a Király.

Mintegy 1200 évvel e prófécia elhangzása után az ígéret beteljesedéséről olvasunk Máté 2,1-2-ben: Amikor pedig megszületik vala Jézus a júdeai Bethlehemben, Heródes király idejében, íme napkeletről bölcsek jövének Jeruzsálembe, ezt mondván: Hol van a zsidók királya, aki megszületett? Mert láttuk az ő csillagát napkeleten, és azért jövénk, hogy tisztességet tegyünk neki. Nem tudom, hogy Isten milyen úton-módon jelentette ki a bölcseknek, hogy az a csillag annak a jele, hogy megszületett a zsidók királya, hogy beteljesedett a régi prófécia: Csillag származik Jákóbból, és királyi pálca támad Izraelből. Csodálatos, hogy azt is megértették, többről van szó, mint csupán egy kis nép királyáról. Az a csillag a királyok királyának a születését jelezte.

 

2.) Fényes hajnali csillag

A hajnalcsillag a legfényesebb a csillagok között. Esthajnalcsillagnak is nevezik. Ugyanis annyira fényes, hogy este ez a legelső, aminek már látszik a fénye. Hajnalban pedig, amikor sorra elhalványul a többi csillag, ez még mindig fénylik, közvetlenül a napfelkelte előtt is. Így jelzi, hogy nemsokára felkel a Nap.

Különös, hogy J. Kr. nemcsak hajnalcsillag, hanem Nap is. Mal 4:2 És feltámad nektek, akik félitek az én nevemet, az igazságnak Napja, és gyógyulás lesz az ő szárnyai alatt. Zakariás azt énekelte az Úr Jézusról: Luk 1:78 meglátogatott minket a naptámadat a magasságból. Hogyan lehet, hogy J. Kr. hajnalcsillagként jelzi a saját eljövetelét, a naptámadatot? Úgy érthetjük meg, hogy kétszer jön el.

Először mint hajnalcsillag jön el a Gyülekezetért. Mi most szellemi sötét éjszakában élünk. Fil 2:15 szerint mint Istennek szeplőtlen gyermekei az elfordult és elvetemedett nemzetség közepette, kik között fényletek, mint csillagok e világon. De e korszak végéhez közeledünk, és egyszer csak feltűnik a hajnalcsillag, eljön az Úr a felhőkig, és elragadja az övéit. Majd a nagy nyomorúság után ismét visszajön, mint naptámadat, nagy hatalommal és dicsőséggel, hogy királyként uralkodjon. A Gyülekezet elragadtatása jelzi majd, hogy közel a napfelkelte.

Megfigyelhetjük az énekeinkben is, hogy az énekíró és az éneklő testvérek a hajnalcsillaggal az elragadtatást várják. Pl., 221. ének: Az ég alját fürkészve nézem, hajnalcsillag felkel-e már?/ Vigyázom és hallgatom ébren, hárfák hangja zendül-e már?/ És én is elkezdem az én énekem, repesve, új hangon zeng dicséretem,/ mikor az Úr Jézus, az én Uram Jézus jön, hogy engemet felvegyen. 267. ének: Jöjj el, drága Úr Jézus, jöjj hajnalcsillag el,/ már virrad napkeletről, e nagy nap már közel./Legdrágább szódat hallom, szívem mást nem akar:/ jöjj el – így szól a Szellem – „Ím eljövök hamar!” 383. ének: Bárány dalát előtte mikor zenghetjük el?/ Mikor jössz hajnalcsillag? Úgy várunk, ó, jövel! / Hamar gyűjtsd néped össze, készíts bennünket el,/ népet, amely előtted örökre énekel.

 

3.) Mit jelent személy szerint nekünk, hogy J. Kr. ama fényes hajnali csillag?

Azon túlmenően, amiről szó volt, hogy várjuk Őt vissza, várjuk az elragadtatást. 2Pét 1:19 És igen biztos nálunk a prófétai beszéd is, amelyre jól teszitek, ha figyelmeztek, mint sötét helyen világító szövétnekre, míg nappal virrad (= míg eljön a hajnal), és hajnalcsillag kél fel szívetekben.

Isten a próféták által is adott bizonyos világosságot. Olyat, mint amilyet a szövétnek, a mécses, a lámpa nyújt vaksötét helyen. Nagyon hasznos a lámpa fénye az éjszakában. A világosságánál tudunk tájékozódni, nem esünk gödörbe, nem megyünk fejjel a falnak, megtaláljuk, amit keresünk. Ilyen a prófétai beszéd, ilyen az írott ige. Ezért mondta Péter apostol, hogy jól tesszük, ha erre figyelünk. Jól tesszük, ha olvassuk, ha ismerjük az írott igét, mert nemcsak eligazít, hanem rámutat a nagyobb világosságra, J. Kr.-ra. A próféták Róla szóltak. Mikor az írott igében megtaláljuk J. Kr.-t, akkor belső világosság támad a szívünkben: felkel benne a hajnalcsillag. Ez már több, nagyobb világosság, mint amit önmagában az írott ige, a lámpa fénye ad. Szinte megelevenedik a holt betű, és nagyobb világosságot áraszt a számunkra. Olyan világosságot, amely elegendő a földi vándorutunkon való járásra. A 127. ének így fejezi ki: Szent Igéd hajnalcsillag vándorutunk számára./ Mint tudatlan, hozzá futunk, bölccsé tesz fénysugára./ Te, égi fény éltünk egén, világíts a lelkünknek, tévúttól, bűntől ments meg.

De ez még nem a teljes világosság, nem a teljes fényesség. Annak csak előjele, előíze. 1Kor 13:12 Mert most tükör által homályosan látunk, akkor pedig színről-színre; most rész szerint van bennem az ismeret, akkor pedig úgy ismerek majd, amint én is megismertettem. Már most felkel a hívő ember szívében a hajnalcsillag, de a feltámadás után, mikor az Úrnál leszünk, akkor ránk ragyog a Nap a maga teljes világosságában.

Most még szellemi sötétség, éjszaka van a világon. A hajnalcsillag csak a hívő emberek szívében gyúlt fel. Isten akarata szerint most még sok csillag látszik. Megemlítek néhányat ezek közül.

(1) A hívő emberek maguk is csillagok. Fil 2:14-16 Mindeneket zúgolódások és versengések nélkül cselekedjetek; Hogy legyetek feddhetetlenek és tiszták, Istennek szeplőtlen gyermekei az elfordult és elvetemedett nemzetség közepette, kik között fényletek, mint csillagok e világon. Életnek beszédét tartván eléjük. Ha a hívő ember egy szót sem szól, akkor is beszél az élete. Mert teljesen más, mint a világi embereké. A hívő ember nem zúgolódik se a sorsa ellen, se az emberek ellen, se a kormány ellen, mert tudja, hogy akkor Isten ellen zúgolódna. Megelégedett azzal, ami van, mert Istentől fogadja el. Nem verseng senkivel, nem okoskodik, nem akar kitűnni. Mint Isten gyermeke feddhetetlenül és tisztán akar élni, és ez az élet világít, mint csillag a sötét éjszakában. Bizonyságot tesz hang nélkül is arról, hogy van egy más világ, egy tiszta, szép, fényes és dicsőséges világ, ami nem romlott és nem sötét, mint a mostani világ itt a földön. A hívő ember ezt azért tudja megtenni, mert a hajnalcsillag már felkelt a szívében.

(2) Vannak tévelygő csillagok is. Júd 1:13 Tengernek megvadult habjai, a maguk rútságát tajtékozók; tévelygő csillagok, akiknek a sötétség homálya van fenntartva örökre. Júdás apostol a következő versekben felsorolja a jellemzőiket: istenteleneknek nevezi őket, és a 16. v. szerint: Ezek zúgolódók, panaszolkodók, a maguk kívánságai szerint járók; szájuk kevélységet szól, haszonlesésből személyimádók. Éppen ellentétesek a hívő emberek jellemével.

E világ csillagai ilyenek. Beszélnek filmcsillagokról, akik leginkább az istentelenséget, a bűnt, a paráznaságot terjesztik. Saját kívánságaik szerint járnak, és erre biztatják az embereket is. Kevélyek és haszonlesők. Akiket sztároknak neveznek, azok is csillagok. A „star” szó latinban is, angolban is csillagot jelent. Kimagaslóan híres emberekre alkalmazzák, főleg színészekre, énekesekre, sportolókra. Manapság inkább a celeb szót használják, ami felkapott, ünnepelt hírességet jelent. Őket akarják az emberek követni, ők ragyognak előttük, mint követendő csillagok. De tudjuk, hogy nagyon sokszor az istentelenséget és a bűnös életmódot terjesztik, mint tévelygő csillagok.

Ezek most csillagokként ragyoghatnak az emberek előtt, de ha meg nem térnek, számukra - a követőikkel együtt - a sötétség homálya van fenntartva örökre.

(3) Az Ige az angyalokat is csillagoknak nevezi. A tiszta és a bukott angyalokat is. Bukott angyalokról szól pl., Ézs 14:12 magáról a Sátánról: Miként estél alá az égről fényes csillag, hajnal fia!? Levágattál a földre, aki népeken tapostál! A Sátánról és angyalairól, a démonokról szól a Jel 12:3-4 Láttaték más jel is az égben, és íme egy nagy veres sárkány, akinek hét feje vala és tíz szarva, és az ő fejeiben hét korona; És a farka utána vonszá az ég csillagainak harmadrészét, és a földre veté azokat. Szent és tiszta angyalokról szól pl., Bír 5:20 Az égből harcoltak. A csillagok az ő helyükből vívtak Siserával! Az angyalokat Isten az Ő népének a szolgálatára rendelte, és az Ő népének ellenségével harcoló angyalokat csillagoknak nevezi az Ige.

Jób 38:7 Mikor együtt örvendezének a hajnalcsillagok, és Istennek minden fiai vigadozának. Az előtte lévő versekben az Úr maga mondja, hogy ez akkor volt, amikor a földnek alapot vetett. A „hajnalcsillagok” itt többes számban van, de a mi Urunk Jézus ezek fölött áll. Ő ama fényes és hajnali csillag fölötte áll minden csillagnak, a tévelygő csillagoknak és a bukott angyaloknak is.

 

Befejezés:

Urunk kijelentette: Én vagyok ama fényes és hajnali csillag. Az Ő népe már nagyon várja, hogy ne csak a szívében, hanem az égen is ragyogjon fel ama fényes hajnali csillag, vagyis jöjjön el az Úr Jézus, és ragadja ki az övéit ebből a világból, hogy aztán majd felragyoghasson a teljes Nap. Nagyon várjuk, és néha szeretnénk siettetni ezt az időt. 2Pét 3:12 Akik várjátok és sóvárogjátok (=siettetitek) az Isten napjának eljövetelét. Az előbb említett énekek is siettetnék az Úr visszajövetelét. Ismét idézem a 383. énekből: Mikor jössz hajnalcsillag? Úgy várunk, ó, jövel!

Azonban az Ő eljövetelének idejét az Úr határozza meg. Isten azt kérdezte Jóbtól: Jób 38:32 A hajnalcsillagot előhozhatod-e az ő idejében? Nyilván, hogy nem. De az Úr majd előhozza a maga idejében. Addig pedig a felkészülésünk ideje van. Ő ragyog bennünk, és így mi is ragyogunk, mint csillagok e világon.

Ámen.

Énekeljük el az említett 267. éneket: Ragyogj nékem Úr Jézus…